Sziasztok!
Röstellem, hogy több mint két hete nem jártam erre, de sok minden történt velem az elmúlt hetekben. Viszont most újra itt vagyok! Remélem örültök nekem, és tetszik az új design. ;)
Hoztam ma pár képet az én "kis" axolotl csodámról, Heviszauruszról.
Hevi egy mexikói axolotl, veszélyeztetett állatfaj Mexikóvárostól délre található Xichimilco tóban és mellékcsatornáiban őshonos. Axolotl elnevezése azték nyelvből származik, Xolotlhoz a halál és újjászületés kutyaistenéhez köthető. Az azték mitológia szerint az istenek az első embercsoportot lemészárolták, s helyettük Xolotl által hozott emberi csontból teremtették meg újra az emberiséget.
A vízi életmódhoz alkalmazkodtak, a farkos kétéltűek családjában tartoznak. Elérhetik a 28-30 cm hosszúságot, persze ez az akvárium nagyságától is függ, hiszen egy kisebb akváriumban (minimum 40 literes ajánlott) nem valószínű, hogy elérik ezt a hosszt. Akár 25 évig is élhetnek a kis vadászok. Ragadozó állatfaj, különböző vízi élőlényekkel táplálkoznak, mint például férgek, rákok, halak. Az én Hevim is előszeretettel vadászik a halakra, ami az érdekes, hogy van egy hal, aki már az első pillanattól vele van, és még mindig él! Őt nem bántja, ám a többi hal sajnos csúfos végre jutott. Jelenleg csak két hal van az akváriumban, de lassan jön az új töltés, és Hevi ismét tömheti a bendőjét. A halak ellenére én 2-3 naponta adok neki vagy tubifexet, szárított illetve élő vörös szúnyoglárvát. Hevi a halakat csak akkor eszi meg, ha nem elég neki az adott napi eledeladag vagy nagyon idegesíti valamelyik hal. A halak azért is jók, mert az én axim egyedül van, nincs még párja, és a halak legalább megmozgatják őt, nem olyan unalmasak egyedül a napjai, valamint ha nem vagyok itthon, és már ideje lenne megetetni, akkor ő elintézi magának a vacsoráját. Oda kell figyelni rá, hogy nem szabad túl sok eledelt adni, hiszen ha jóllakott, a maradék a vízben rohad tovább.
Célszerű az akvárium vízét hetente 15%-ban cserélni, s ajánlott havonta-kéthavonta (az akvárium vízének tisztaságától függően) teljes vízcserét alkalmazni. A víz hőfoka 18-22 °C közötti legyen, ez a nyári napokon sajnos nehezebben megoldható. Lehet kapni ugyan vízfokszabályozókat, de ami megfizethető az kb. 2 °C viszi lejjebb a vizet, amivel nem sokra megyünk, ha 27 fokra felmelegszik a víz. Mi jégakkukat használunk nyáron, ami olcsóbb, és akár 5 fokkal is lejjebb viszi a víz hőfokát, csak ezeket folyamatosan cserélni kell. Heviszaurusz igen jól bírja a vízhőingadozást, 15-25 °C között is jól érzi magát, de ez szerintem axolotl függő.
Kényes állat olyan értelemben, hogy könnyen felsértheti a bőrét, ezért az akvárium berendezésére oda kell figyelni! Sok helyen olvastam, hogy nem érdemes homokos talaj az akváriumba, mert könnyen lenyeli a homokot, s ebbe akár bele is hallhat. Mi kövekkel oldottuk meg a talajzatot, 2-8 cm köveink vannak. Nincs élő növényünk az akváriumban, mert az axolotlnak nincs szüksége különösebben fényre, így mi nem világítjuk meg, ami a növényeket pusztulásra ítéli. Sokféle növénnyel próbálkoztunk, de nálunk csak a gömbmoha maradt meg, amit az egyik költözködésnél sajnos elkevertünk, úgyhogy lassan be is szerzek egyet Hevinek, mert előszeretettel görgeti és játszik vele. Fontos, hogy legyen az axinak búvóhelye ahol el tud rejtőzni a halak illetve erősebb fény elől. Nálunk egy híd alatt szokott bújkálni, nagyon szereti.
Igen érdekes állat, kutatócsoportok foglalkoznak, kísérleteznek vele, hiszen képes visszanöveszteni végtagjait sérülés után. Mi Heviszauruszt 4 teljes láb helyett 3 teljes és egy fél lábbal kaptunk meg, amit pár hónap alatt teljesen visszanövesztett. Amerikában olyan kutatások folytak, hogy kivették a gerincüket az állatoknak, s mind visszanövesztette azt. Sok helyen a világ 10 csodájába sorolják ezt a fajt! =)
Íme pár kép Heviszauruszról:
Legyen szép napotok! ;)
xoxo
Szappan Buborék